Tarih : 21 Ağustos 2020 Cuma


SIFIR ATIK, ÇOK KAZANIM 


Çekmeköy Belediyesi, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma için  Sıfır Atık Projesi kapsamında hayata geçirdiği başarı göstermiş uygulamaları ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Sıfır Atık Belgesi’ni aldı.


 


Çekmeköy Belediyesi, israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilmesi ve en aza indirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca, Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi’ne 2018 senesinde dahil oldu. Kamu kurumları için örnek teşkil edecek emekler icra eden Çekmeköy Belediyesi, iki yılda kurduğu sıfır atık sistemi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Sıfır Atık Belgesi’ni almaya hak kazanmıştır.


Belediye binasındaki tüm çöp kutularının kaldırılması, atıkların geri dönüşüme uygun şekilde ayrıştırılması, personel eğitimleri ve projenin ilçe genelinde uygulanabilirliği için bilinçlendirme faaliyetlerini kapsayan sıfır atık emek harcamaları sınırlarını genişleterek devam edecek. Kurumda yürütülen başarı göstermiş politikanın ilçe içinde de uygulanması, hane halklarının çöplerini sıfır atık sitemine nazaran ayrıştırması için emekler devam ediyor.