Tarih : 5 Eylül 2020 Cumartesi


ÇEKMEKÖY’DE SOKAK BASKETBOLU HEYECANI


Gençlik ve Spor Bakanlığı, Çekmeköy Belediyesi ve İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü  iş birliği ile Çekmeköy’de düzenlenen Sokak Basketbolu Turnuvası’nda kazananlar belli oldu.


Gençlik ve Spor Bakanlığı, Çekmeköy Belediyesi ve İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüiş birliği ile Ertuğrul Gazi Meydan Parkı ve Hatice Mehmet Ekşioğlu İlkokulu bahçesinde ki basketbol sahalarında sokak turnuvası düzenlendi. Amatör ve ustalaşmış olmak suretiyle Erkekler U16-U18 kategorilerinde oynan heyecanlı karşılaşmalar sonucunda kazananlar kupa ve madalyalarını aldı. FİBA 3*3 kuralları geçerli olduğu turnuvaya ilçe dışından 50’yi aşkın ustalaşmış ve amatör ekip katıldı. 


Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz ev sahipliğinde Hatice Mehmet Ekşioğlu İlkokulu bahçesinde gerçekleşen açılış törenine; İstanbul Gençlik Spor İl  Müdürü Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu, Çekmeköy Gençlik ve Spor Müdürü Muhammet Kılıç,  belediye başkan yardımcıları, turnuvaya katılan takımlar, aileleri ve Çekmeköylü vatandaşlar katıldı. Turnuva öncesinde takımlara forma dağıtımı yapılarak kurallar hakkında çeşitli bilgilendirmeler yapılmış oldu. Türkiye Basketbol Federasyonu’na bağlı ustalaşmış saha ve masa hakemleri tarafınca yönetilen maçlarda kıyasıya savaşım yaşandı.Karşılaşmalar öncesinde selamlama hitabı gerçekleştiren Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz ““Ilk olarak Spor Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. 10 tane sokak basketbolu sahasını ilçemize kazandırdı. Önümüzdeki süreçte gençlerimizin iyi mi yanında olabilir, onların eğlenebileceği spor yapabileceği  alanlar iyi mi ilçemize kazandırabiliriz emekler yapacağız. Bunun için oldukca ciddi savaşım veriyoruz hem belediye hem bakanlık olarak. İnşallah önümüzdeki süreçte de oldukca daha güzel tesisleri Çekmeköy’e kazandırmış olacağız. Bu sokak basketbolunu görerek yaşamış, büyümüş bir kardeşiniz olarak basketbolun temelini oluşturan, dünya genelinde hem devletimizde hem dünyada bu biçim yıldızlar kazanılmasına vesile olan bu şekilde bir etkinliği Çekmeköy’de başlatmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu turnuvayı pandemiden dolayı bugün bitireceğiz. Akşam dereceye girenlere ödüllerimiz var. Çekmeköy’ün bir farkındalığı var devamlı. Çekmeköy doğasıyla yeşiliyle eğitimiyle İstanbul’un örnek bir ilçesi. Oldukca daha güzel hizmetler yapacağız. İnşallah centilmenliğin kazanacağı bir turnuva olur. Mühim olan savaşım etmek ter dökmektir. Ter dökecek her kardeşime şimdiden başarılar temenni ediyorum” dedi.


 


Gün boyu devam eden basketbol mücadelelerinde gözleri kapalı şekilde 22 saniyede topla yapmış olduğu 142 driplingle dünya rekorunun sahibi olan Galatasaray u12 ekibi oyuncusu Ecrin Mart, yapmış olduğu gösteriyle alanda bulunan vatandaşlardan tam not aldı.


Karşılaşmaların oynanacağı alanda izleyicilerin ateşi ölçüldü,  toplumsal mesafe kuralları denetim edildi ve dezenfektan uygulaması yapılmış oldu.