Tarih : 21 Eylül 2020 Pazartesi


EBA-BİL EĞİTİM İÇİN UÇUYOR


Çekmeköy Belediyesi’nin Çekmeköy Kaymakamlığı iş birliği ile hayata geçirdiği EBA-BİL projesiyle, hayırseverlerden bağış olarak alınacak tablet bilgisayarlar, 3 haftadır uzaktan eğitim sistemine katılamayan öğrencilere armağan edilecek.  Tableti olmadığı için 3 haftadır EBA’ya giriş yapamadığı tespit edilen öğrencilerin sıralaması, İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafınca okul yönetimlerinden alınacak.


 


Çekmeköy Belediyesi’nin, Çekmeköy Kaymakamlığı iş birliği ile hayata geçirdiği EBA-BİL projesi ile yardım kuşu bu kez eğitim için Çekmeköy semalarında uçacak. Projeyle, tableti olmadığı için Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın EBA uzaktan eğitim programına katılamayan öğrencilere, tablet bilgisayar armağan edilecek. Kovid-19 salgını sebebiyle geçilen uzaktan eğitim sisteminde, Çekmeköy sınırları içinde tüm küçüklere eğitimde fırsat eşitliği sağlanacak.


Proje iyi mi işliyor?


Bir çocuğun hayatına dokunmak isteyen bağışçılar,  Çekmeköy Belediyesi EBA-BİL projesi web sayfasında, bağışçı olmak istediklerini belirten formu dolduruyor. EBA-BİL ekipleri meydana getirilen başvurudaki yazışma detayları üstünden hayırseverle iletişime geçerek, tablet bilgisayarları belirttikleri adreslerden teslim alacak.  Çekmeköy Kaymakamlığı’na bağlı İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün okul yönetimleriyle hazırladığı, “bilgisayarı olmadığı için EBA derslerine katılamayan gerekseme sahibi öğrenciler” listesindeki öğrencilere armağan edilecek.


 


Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, “Her fırsatta aile olduğumuzu ifade ediyoruz, aileler bugünlerde dayanışma içinde olur. Çekmeköy ailemiz de uzaktan eğitime katılamayan öğrenciler için seferber oldu,” dedi.


Başkan Poyraz, proje ile ilgili şunları söylemiş oldu: “Çocuklarımız Kovid 19 salgını sebebiyle uzaktan eğitim görmeye başladı. Geçtiğimiz haftalarda bilgisayarı ya da tableti olmadığı için bu sisteme katılamayan çocuklarımız olduğu tespit edildi. Tüm ülkede olduğu şeklinde ikimiz de ilçemizde harekete geçtik. Bireysel ya da kurumsal olarak, bir çocuğun eğitime katkı sağlamak isteyen hayırseverlerimiz, tablet ilgisayar bağışında bulunuyor, ikimiz de İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğümüz ile hakikaten gereksinim duyan ailelere tabletleri  teslim edeceğiz.”


Evlatların eğitimde süre kaybı yaşamamaları için süratli hareket edeceklerini söyleyen Başkan Poyraz, bundan dolayı bakım ve onarım şeklinde gereksinimler gerektirmiş olacağı için ikinci el ürün kabul etmiyoruz, evlatların sisteme hızla uyum sağlayacakları Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın tavsiyesi ile tablet bilgisayarlar vereceğiz,” dedi.