Tarih : 29 Ocak 2021 Cuma


CREA CENTERS  /  BSB 757


Developing Cultural and Creative Industries in the Black Sea Basin Karadeniz Bölgesinde Kültürel ve Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi


 


BSB 757 referans numaralı CREA CENTERS adlı projemiz, “Avrupa Birliği Başkanlığı, Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürlüğü’nün ulusal otorite görevini yürüttüğü Avrupa Komşuluk Aracı (ENI) Karadeniz Havzası Sınır Ötesi İş Birliği Programı’nın ikinci teklif çağrısı kapsamında desteklenmektedir. 25 Aralık 2020 tarihinde uygulama süreci başlamış olan projemizin toplam bütçesi 1,5 milyon Euro, belediyemize ayrılan bağışlama tutarı ise 600 bin Euro’dur. 24 ay sürecek projemizde, Çekmeköy Belediyesi önder ortak olarak yer alırken,  Ukrayna’dan Ukrayna İş Destekleme Merkezleri Birliği, Romanya’dan Köstence Belediyesi, Yunanistan’dan Kavala Belediyesi, Bulgaristan’dan Byala Belediyesi ise öteki ortaklar olarak katılım göstermektedir.


  


Projenin Genel Hedefi, program bölgesinde yaratıcı endüstriler alanında etkinlik gösteren; sanatçı, tasarımcı, mimar, mühendis, akademisyen ve öteki disiplinlerden kişilerin  ücretsiz bir şekilde faydalanmış olduğu, fikirlerini somut tasarımlara dönüştürebilecekleri, edinim ve data paylaşımında bulunabilecekleri, girişimcilik ve mentörlük şeklinde mevzularda destek alabilecekleri bir merkez kurmaktır. Ek olarak Karadeniz bölgesinde 5 ülkedeki yaratıcı endüstrilere hizmet eden öteki bireylerle ortak bir kontakt ve paylaşım ağına katılımları sağlanacaktır. Kültürel ve yaratıcı endüstriler sektörü, Avrupa’daki ekonomik durgunluk esnasında bile büyümesine devam edebilen, dünyada en fazla istihdam olanağı sunan 3. sektördür ve yalnızca Avrupa Birliği’nde 7 milyon kişiye istihdam yaratmaktadır. Proje kapsamında tasarımında doğadan esin alınan, orman içinde paylaşımlı bir ofis binası, Crea Centers Çekmeköy’ün yapımı tamamlanarak faaliyete geçirilecektir. Sonrasında bu merkezde çeşitli etkinlikler, seminerler, ilk yayınlanma etkinlikleri, yaratıcılık konuşmalarının gerçekleşmesi sağlanacaktır.


  


Bu proje ile Karadeniz Bölgesi’nde yaratıcı endüstrilerin bölgenin yüksek potansiyeli ile ilişkili olarak geliştirilmesi, gelir ve istihdam açısından mühim katkılar sağlayacak hale getirilmesi hedeflenmektedir. Yaratıcı endüstriler alanında etkinlik gösteren girişimcilerin bölgeyi tercih etmeleri ve kullanımlarının devamlılığının sağlanması için altyapı imkanlarının artırılması ve hizmetlerin sürekliliği gerekmektedir. Projede yer edinen tüm ortak kurumların katkısı ile 5 ülkede yaratıcılık merkezleri kurulacak ve bu merkez içinde gerçekleştirilecek faaliyetler dizini ortaya çıkarılacaktır. Yapılacak faaliyetler 5 ülkedeki tüm yaratıcı sanayi katılımcılarını bir araya getirerek etkileşimli bir ağ oluşmasını elde edecektir.


Şu an, projenin başlatılması için ilk faaliyetimiz olan başlangıç toplantısını yapmaktayız. Toplantı esnasında meydana getirilen sunum ve tartışmalar ile ortaklar birbirini daha yakından tanımış, ortak emek verme grupları kurulmuş, ilk 6 aylık etkinlik süreci detaylı planlanmış ve Ulusal & Avrupa Birliği mevzuatlarına uygun olarak projelerin yürütülmesi mevzuları ele alınmıştır.


 


Gelecek aylarda uzmanlar ile beraber saha emekleri başlatılacaktır. Projenin ilk yılı sonunda Crea Centers Çekmeköy’ün açılması, 2. Yıl içinde de merkezin faaliyete geçmesi planlanmaktadır.


  


2019 mahalli seçimleri öncesinde planlanan ve söz verilen projelerden birini daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Çekmeköy Belediye Başkanımız Ahmet Poyraz, “Bu merkezde yazarlar, mimarlar, tasarımcılar, reklamcılar, müzisyenler şeklinde fikirlerini ürüne dönüştüren kişilere ofis ve paylaşım alanı imkanları sunulacak. İstanbul’da bu sektöre baktığımızda istihdam alanlarının Avrupa yakasında bulunduğunu görüyoruz. Bu merkezle Anadolu yakasında da bu sektörde hizmet veren bir merkez üssü oluşturmayı ve bölgemizi bu açıdan hareketlendirmeyi hedefliyoruz. Bu projenin bir tek Çekmeköy ve komşu ilçelerimizi değil Karadeniz’e kıyısı olan ve ekonomik faaliyetlerinde yaratıcı ekonominin oldukça yer tutmadığı öteki ortaklarımıza da büyük bir hareketlilik getireceğini düşünüyorum. Aynı anda Romanya, Ukrayna, Yunanistan ve Bulgaristan’da bizim ekip liderliğimizde kurulacak merkezlerle devamlı kontakt halinde olacağız. Orada etkinlik gösteren kişilerle bizim merkezimizde çalışacak arkadaşlarımız birbirleriyle düşünce alışverişinde bulunacak, hem kendi ürünlerini tanıtma fırsatı hem de kolektif emek verme fırsatı elde edecekler,” dedi.